ÜROTIP Üroloji Tanı Merkezi

Prof.Dr. Atıf AKDAŞ
Prof.Dr. İbrahim ÇEVİK
Bağdat Cad. No: 448 / 1
Suadiye - Kadıköy / İstanbul
Tel: (216) 372 60 60
Mobil Tel: (533) 557 35 73

Kısa Penis, Küçük Penis, Gömük ve Eğri Penis

kısa penisErkek genital organlarında aileleri en sık endişeye sürükleyen şey penis boyunun kısalığıdır (kısa penis). Bilinmesi gereken şey penisin hastalıklı ufaklığı yani mikropenisin son derece nadir bir hastalık olduğudur. Genellikle nedeni kromozomal veya hormonal hastalıklardır. Yapılan hormon tedavileri ile oldukça iyi sonuçlar alınabilmektedir. Ülkemizde en sık gördüğümüz pipi bozukluğu ise sünnet sonrası sünnet hatası olarak gözlenen gömük penis durumudur. Özellikle kilolu çocuklarda sünnet yapılırken pipiyi vücut dışında tutan bağlara dikkat edilmez ve sünnet sonrası pipi göbeğin içine yağ katmanlarına kaçar.

Pipinin dışarı çıkmasının beklenmesi önerildiği için bu çocuklar ergenliğe ne yazık ki özgüven eksikliği ile girerler. Kilo verilmesi genellikle yetersiz pipi boyu uzaması verir. Bu çocukların pipi boyutlarının pipinin göbek içinden alınıp dışarıya sabitlenmesi ile uzatılması gereklidir. Cerrahi girişimin yaşı mutlaka 10 yaş öncesi olmalıdır. Cerrahi girişim değişik tekniklerle yapılsa da genellikle çocuk aynı gün evine gidebilir.

Diğer bir ergenlik öncesi düzeltilmesi gereken doğumsal anormallik ise penis eğriliğidir. Çocuklarda eğri penis ya da penis eğriliği ebeveyn tarafından çocuğun ereksiyonu esnasında farkedilir. Penis eğriliği ile beraber penis idrar deliğinde anormallik (hipospadias) olması sıktır. Tek başına olan penis eğrilikleri günübirlik bir cerrahi girişim ile düzeltilebilinir. Çocuk aynı gün evine gönderilebilir.

gömük penis küçük penis eğri penis

Ziyaretçi ilgisi:

  • 10 yaşındaki çocuğun pipisi ne kadar olmalı
  • gömük pipi
  • çocuğumun pipisi çok küçük