ÜROTIP Üroloji Tanı Merkezi

Prof.Dr. Atıf AKDAŞ
Prof.Dr. İbrahim ÇEVİK
Bağdat Cad. No: 448 / 1
Suadiye - Kadıköy / İstanbul
Tel: (216) 372 60 60
Mobil Tel: (533) 557 35 73

İnmemiş Testis

Gıdalarımızın genetiği değiştirilmiş ürünler ve koruyucu kimyasalların etkisinde olmasının diğer bir sonucu yine bebeklerimizin genital organlarından testisleri üzerindeki etkisidir. Bozulan hassas hormonal denge nedeniyle erkek bebeklerin testisleri torbaya kadar inmeyebilir. Bebeğin testisinin torba içinde olmaması durumuna inmemiş testis adı verilir.

Zamanından önce doğan bebeklerde %30 oranında görülen inmemiş testis oranı 3 ay içinde %3 e 6 ay içinde de %1 e düşer. Yani her bebek doğumdan sonra 6 ay boyunca takip edilmeli ve testis torbaya hala inmez ise inmemiş testis tanısı konmalıdır. Bunun tek istisnası her iki testisin de torbada hissedilmemesidir ki bu durum acilen bebeğin cinsiyetinin kromozomal olarak test edilmesi ve hormonlarının kontrol edilmesini gerektirir.

İnmemiş testisi olan çocuklarda testisin sperm oluşturma kapasitesi ne yazık ki etkilenmiştir. Bu nedenle en kısa sürede testisin torbaya indirilmesi gereklidir. Doğumdan sonraki 6 ay içinde testis eğer torbaya inmedi ise gelecek 6 ay içinde yani bebek 1 yaşına vardığında mutlaka testisin cerrahi girişim ile indirilmesi gereklidir. İlaç ile testisin indirilmeye çalışılması çoğu zaman sadece vakit kaybıdır çünkü ilacın etkisi kaybolduğunda %80 nin üzerindeki olguda testis tekrar yukarı kaçar. Eğer inmemiş testis kasık kanalında da saptanamıyor ise o testis ya karın içinde kalmış ya da yok olmuştur. Bunun tanısı hiçbir ek tetkik ile kesin olarak ortaya konamaz ve mutlaka laparoskopi denen karnın içine genel anestezi altında ışıklı bir teleskop ile bakılması gerekir. Testisin yerine ve yapısına göre nasıl hareket edileceği laparoskopi esnasında karar verilir. İnmemiş testislerde ergenlik sonrası dönemde testis tümörü gelişimi de daha sıktır. Bu nedenle karın içinde unutulmuş bir testis tedavi için çok geç kalınmış bir testis tümörüne de neden olabilir.

Cerrahi girişimde hemen torbanın üzerinde 1 cm’lik bir kesi ya da kasık üzerindeki 3 cm’lik bir kesiden testis torbaya indirilebilir. Cerrahi işlem sonrasında çocuk evine hemen gönderilebilir.

inmemis testis inmemis testis inmemis testis inmemis testis