ÜROTIP Üroloji Tanı Merkezi

Prof.Dr. Atıf AKDAŞ
Prof.Dr. İbrahim ÇEVİK
Bağdat Cad. No: 448 / 1
Suadiye - Kadıköy / İstanbul
Tel: (216) 372 60 60
Mobil Tel: (533) 557 35 73

Yatak Islatma (Enüresis Noktürna)

5 yaş üzerindeki çocukların bir ayda iki kezden fazla yatak ıslatması tıbbi olarak yatak ıslatma olarak adlandırılır. Tüm çocukların yaklaşık %15 ‘i 16 yaşına kadar yatak ıslatabilir. Özellikle anne babasında yatak ıslatma olan çocuklarda daha sık olarak bu rahatsızlık görülür.

Yatak ıslatması olan çocuklarda nadir de olsa bazen böbrek hastalıkları ya da şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar olabilir. Bu nedenle çocukların öncelikle bir uzman tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır.

Çocuğun yatak ıslatmasının önüne geçmek için akşam yemeği sonrasında aldığı sıvının kısıtlanması, gün içinde aldığı gazlı içeceklerin ve aşırı şeker yükünün engellenmesi, gündüz işeme zamanlamasının 2-3 saatte bire çekilmesi, yatmadan önce çişinin yaptırılması ve anne babanın da kendileri yatarken bir kez daha çocuğu tuvalete götürmesi denenebilir.

Yanıtsız çocuklarda ideal tedavi çocuğun iç çamaşırına ya da çarşafına alarm takılmasıdır ki çocuk her yatağını ıslattığında bu alarm çalacak ve anne baba kalkıp hem çocuğun yatağını değişterecek hem de tuvalete götürecektir. Bu sayede çocuk geceleyin bir süre sonra uykuda mesanesinin dolduğunu hissedip kendisi tuvalete gitmeye başlayacaktır. %75 civarında kalıcı başarı sağlayan bu yöntemin dezavantajı anne ve babanın sürekli uyumunu gerektirmesidir. 3 ay içinde ilerleme sağlanmaması durumunda ilaç tedavilerine geçilmesi gereklidir.

İlaç tedavilerinde en etkin olanı böbreklerden gece idrar oluşumunu engelleyen dezmopressin ihtiva edenlerdir. Yatmadan 1 sat önce alınan ilaç ile yatak ıslatma %90 oranında engellenir. İlacın dezavantajı ise ilaç kesildiğinde yatak ıslatmanın tekrar başlamasıdır. İlaç kullanımındaki amaç çocuğun gece idrar kontrolünü kendi kendine sağlamasına kadar altının kuru tutulmasıdır.

yatak ıslatma