ÜROTIP Üroloji Tanı Merkezi

Prof.Dr. Atıf AKDAŞ
Prof.Dr. İbrahim ÇEVİK
Bağdat Cad. No: 448 / 1
Suadiye - Kadıköy / İstanbul
Tel: (216) 372 60 60
Mobil Tel: (533) 557 35 73

HPV – Genital Siğiller – Kondilom

HPV, Genital Siğil veya Kondilom nedir?

HPV (Human Papilloma Virüs) insanlara genellikle cinsel yolla bulaşan, genital bölgede siğil ya da diğer adı ile kondilom yapabilen bir virüs hastalığıdır.

HPV neden önemlidir?

HPV, daha çok cinsel ilişki yoluyla bulaşan virüs nedenli bir enfeksiyondur. Kolay bulaşması, yaygın olarak görülmesine neden olmaktadır. Erkeklerde nadir de olsa penis, skrotum (yumurtalık) ve anüs etrafı kanserlerine neden olabilmektedir. Kolay bulaşması, toplumda yaygın olarak görülebilmesi ve kanser nedeni olabilmesi nedeniyle önem kazanmaktadır. Kolay bulaşması, ülkemizde de oldukça yaygın olması ve kanser nedeni olabilmesi nedeniyle önem kazanmaktadır.

Erkekler HPV için hangi doktora gitmeli?
HPV virüsü var olan erkek hastaya hangi doktor bakar?

Erkek HPV testi pozitif ise veya siğil oluştu ise mutlaka bir ürolog tarafından görülmeli, tedavisi yapılmalı ve takip edilmelidir.

Erkeklerde Genital Siğil, Kondilom En Çok Hangi Bölgede Görülür?

Peniste Siğil Görülme Yerleri Neresidir?

erkeklerde genital siğillerHuman papilloma virüsünün 70 ‘in üzerinde tipi tanımlanmış olup bunların yaklaşık 30 tanesi anogenital (makat ve genital bölge alanı) bölgeye yatkınlık göstermektedir. Erkekte en sık prepusyum (sünnet derisi), frenulum ve koronal sulkusta (penisin uç-baş kısmındaki oluk) yerleşir. Tek bir lezyon görülebileceği gibi tüm genital bölgeye yayılmış çok sayıda lezyon da olabilir. Erkeklerde peniste hpv teşhisiyle beraber ayrıca makat, anüs etrafında da sıklıkla gözlenmekte olup buradan bağırsağın son kısmına da yayılabilmektedir.

Genital Siğillerin Erkeklerdeki Görüntüsü Ne Şekildedir?
Peniste Genital Siğiller Ne Boyutta Olur?

Erkeklerde cinsel bölgedeki lezyonlar genellikle 2-10 mm çapındadır. HPV enfeksiyonu klasik formu olan kondiloma aküminata lezyonlarında %70-95 oranında HPV tip 6 ve 11 olduğu ve kanserojen tiplerin daha az olduğu bildirilirken, belirti vermeyen lezyonda ise genellikle kanserojen HPV alt tiplerinin (tip 16 ve 18) bulunduğu bildirilmiştir.

Erkeklerde Anüs Bölgesinde Genital Siğil Oluşur mu? Tedavisi Mümkün mü?

HPV sadece penis, kasık bölgesinde görülmez. HPV virüsü genital lezyonlara neden olabileceği gibi genital organlar dışında yerleşimlerde de siğillere yol açabilmektedir. Bulaşım şekli daha çok ellerde yerleşen Human papilloma virüsünün makat bölgesine kolaylıkla bulaşmasıyla oluşur. Hasta istem dışı daha önceden yerleşen HPV enfeksiyonunu makat ve anüs bölgesi civarına bulaştırabilir. Makat bölgesi veya makat içine yerleşen HPV virüsünün tedavisi mümkündür.

kondilom, hpv, genital siğil

Genital Bölgede Siğil Bulunmayan Fakat HPV Virüsü Taşıyıcısı Olduğu Şüphelenilen Erkeklerde Tanı Nasıl Konulur? Hangi Yol İzlenir?

Tipik HPV enfeksiyonuna bağlı cilt lezyonları (karnıbahar benzeri lezyonlar) kolayca tanınırken belirti vermeyen lezyonlar asetik asit ve büyüteç altında inceleme ile belirlenebilir. Asetik asit solüsyonu (ASETİK ASİT TESTİ) kullanılarak görülmeyen lezyonların da gösterilebilir hale getirilmesi başarıyı arttırır. Bu testte asetik asit solüsyonu sürüldükten sonra lezyonlarda renk beyaza döner. Beyazlaşan lezyonlar bu hastalığın bulaştığı yerlerdir. Bu bölgelerin de yok edilmesi etkin tedavi sağlar. Prezervatif siğillerden korunmada yetersizdir. Bu nedenle de tedavi altında çiftlerin ilk 1 ay prezervatifle dahi ilişkide bulunması önerilmez.

Erkekte Genital Siğiller, Peniste Kondilom, HPV Virüsü Kansere Yol Açar mı?

Genital HPV enfeksiyonu ile genital kanser oluşumu arasında yakın ilişki vardır. Özellikle HPV tip 16 erkekte skrotal kanserlerde (skrotum, torba kanseri) de tespit edilmiştir. Ayrıca peniste hpv virüsünün penis kanserine de sebep olduğu bilinmektedir. Erkek üretrasında (idrar kanalı) da virüs bulunabildiğinden, mesane kanserlerinde sebep ajan olarak araştırılmış ancak yapılan çalışmalarda HPV’nin mesane kanseri yapmadığı görülmüştür. Erkeklerde penis kanserine yol açabilen HPV ayrıca makat ve anüs bölgesi civarında yerleştiğinde de makat ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölgesinde kansere sebep olabilmektedir. Bunun dışında HPV, özellikle oral seks yoluyla erkeklerde damak, geniz, bademcik, dil, gırtlak kanseri ve bazı durumlarda yemek borusu kanserine de neden olduğu da bilinmektedir. Kısacası Human papilloma virüsü bulaşabildiği tüm bölgelerde kanser oluşumu için ciddi bir risk faktörüdür.

Genital Siğiller, HPV Virüsü Erkeklerde Ne Şekilde Bulaşır ve Yayılır?

Bu HPV enfeksiyonu en sık cinsel ilişki sırasında bulaşır. Son yıllarda özellikle bu hastalığın görülme oranının giderek arttığını gösteren bir çok rapor ve yayın vardır. HPV enfeksiyonu ile ilgili en önemli risk faktörleri yaş ve cinsel partner sayısıdır. Hastalık en çok aktif cinsel dönemde görülür. Çok bulaşıcı bir virüstür, yalnızca genital bölgelerin yakın teması ile veya umumi tuvaletlerden bile bulaşabilir. Kuluçka süresi (virüsün vücuda girdikten sonra siğillerin görünür hale gelmesi için geçmesi gereken süre ) 3 hafta ile 7 ay gibi uzun bir süredir. Bu nedenle de etkin tedavi zordur. Hele evli ya da cinsel beraberliği olan çiftlerde tedavi çok daha zordur. Bu hastalığı diğer cinsel temasla bulaşan hastalıklardan ayıran en önemli farkı günlük yaşantısını etkileyen ŞİKAYET OLUŞTURMAZ. Çoğu kişi bu siğilleri taşıdığını bilir ama durumun ciddiyetinden haberdar değildir. Bu nedenle de doktora tedavi için başvurmaz.

HPV başka yollardan bulaşabilir mi?

Enfekte tuvalet oturağı, kapı kolu, havlu, sabun, yüzme havuzları veya küvetten HPV’nin geçebileceğine ait kanıt yoktur, klinik çalışmalarda bu tür bir geçiş olduğu gösterilememiştir. Ancak, açıklanamayan bazı HPV lezyonlarının oluşumunda cinsel olmayan yollarla bulaşma olasılığını ortadan kaldırmaz.

Erkeklerde Genital Bölgede, Anüste ve Penisteki Siğiller Nasıl Tedavi Edilir?

HPV tedavisi erkek hastalarda genital siğillerin – kondilom – lezyonların yerine, sayısına, büyüklüğüne, hastanın uyumuna, yaşına ve ağrı eşiğine göre şekil olarak değişebilir. Virüs hastalıkları tedavisinde antibiyotiklerin bir etkisi yoktur. Bu hastalığın tedavisinde amaç görünen ve görünmeyen lezyonları tümüyle ortadan kaldırarak tekrar oluşma riskini ve bulaştırıcılığının azaltılmasıdır. Yok edilme ise cerrahi olarak çıkarılması, koter veya karbondioksit laser uygulanması ile yakılması, kriyoterapiyle dondurulması veya bazı grup hastalarda krem, sıvı şeklinde ilaçlarla yakılması ile mümkündür. Bu tedavi modelleri kombine de edilebilir. Bu tedavi yöntemlerinden koterizasyon ve kriyoterapi ile karbondioksit tedavisi en pratik tedavi modelidir.

Krem ve solüsyonların etkisi hemen görülmez, haftada birkaç kez hasta tarafından uygulanır. Lezyonun dışına taşınca normal dokuda da harabiyet oluşur. Görülmeyen lezyonlar yok edilemez. Ciltte leke daha fazla kalır.

Tanı merkezimizde HPV testi için asetik asit ve koterizasyon işlemi herhangi bir ağrı, acı ve hastaların günlük faaliyetlerine engel olmayacak yöntemlerle uygulanmakta olup gerekli durumlarda histopatolojik inceleme için parça da alınabilmektedir.

HPV’yi ömür boyu taşıyacak mıyım?

Bu sorunun cevabı açık değildir. HPV’ye hassas testlerde (polymerase chain reaction (PCR) ve Hybrid Capture 2) pozitif olan kişilerin %70’i ilk yıl içinde, %90’ı ise 2 yıl içinde negatif oldukları görülmüştür. Bu durum HPV’ye karşı etkin immün cevaba (bağışıklık) bağlıdır. Bunun tam olarak ne anlama geldiği bilinmemektedir: virüs vücuttan tamamen arındırıldı mı, yoksa bu hassas testlerde dahi saptanamayan çok düşük sayılara kadar baskılandı mı? HPV’ye karşı etkili immün cevabı olan çoğu kişide lezyon gelişmediğinden HPV’nin tamamen yok edilmesi veya baskılanması önemli değildir. Yaşamın geri kalan döneminde bağışıklık sisteminde ciddi zayıflama olduğunda, bazı kişilerde siğiller ve diğer HPV lezyonları nüks edebilir.

HPV Bulaşıcılığından Korunmaları İçin Prezervatif Yeterli Midir?

Hayır, maalesef cinsel yolla bulaşan HPV’den korunmak için sadece prezervatif kullanmak yeterli olmamaktadır. Çünkü Human papilloma virüsü, cinsel ilişki sırasında temas eden bütün cilt bölgelerinden bulaşabilmektedir. Ayrıca virüsün bulaşması için tam bir cinsel ilişki yaşamak ta gerekmemektedir. Genital bölgeye yakın kasık arasında virüs taşıyan bir kişi başka bir kişinin dış genital bölgesiyle sürtünme yolu ile temas etmesi halinde de virüs ciltten cilde geçebilmektedir. Prezervatif etkili olmadığı için tek eşlilik dışında korunma yolu yoktur.

Genital Siğil, HPV Virüsünüz Var İse ;

  • HPV lezyonu , genital siğil veya kondilom oluşumlarını tıraş etmeyiniz ve kesmeyiniz.
  • HPV virüsü tespiti için bir kan testi yoktur, kanda HPV tespit edilemez.
  • Kondilom tanısı konan kişilerin partnerleri de mutlaka muayene olmalı ve gerekirse tedavi edilmelidir. Çünkü tedavi edilmemiş bir partner enfeksiyonun sürekli yeniden bulaşmasına neden olabilir.
  • Sigarayı Tamamen Bırakın: Sigara, sahip olunabilecek en tehlikeli alışkanlıklardan biridir. Genel sağlık üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Sigara bağışıklık sisteminizi kötü yönde etkilediğinden HPV tedavinizde nüks ihtimalini arttırır.
  • HPV günümüzde çok sayıda kişide bulunan bir rahatsızlıktır. HPV ve benzeri herhangi bir oluşum ile karşılaştığınızda en yakın zamanda konu ile ilgili bir sağlık merkezine başvurun.

Erkeklere HPV Aşısı (Gardasil veya Cervarix) Uygulanmakta mıdır?

Evet, son dönemde özellikle Avustralya, Kanada ve Amerika’da bir çok risk altındaki erkeğe penis ve anüs kanserine koruyucu olabilmesi için HPV -kondilom- virüsü aşısı uygulayan merkezler vardır. Risk altındaki erkeklere uygulanması gerektiğine dair yapılmış bilimsel çalışmalar olan bu konuda çok geniş kapsamlı bir çalışma da devam etmektedir. Yakından takip ettiğimiz çalışmalar sonucu erkek hastalarımıza uygulanan tedavi ile beraber aşı tedavisini de önermekteyiz.

HPV aşısı tanı merkezimizde erkek hastalarımıza tedavi ile beraber uygulanmakta ve çoğu hastamızdan olumlu sonuçlar almaktayız.

Genital Siğil, HPV Tedavisi Ücretleri, Fiyatları Ne Şekildedir?

Genital siğil, HPV tedavisinin fiyatlandırması siğillerin yaygınlığına ve uygulanacak tedavi yöntemi ile anestezi şekline bağlıdır. Genital siğil tedavisi küçük müdahale kapsamında olduğu için tedavi ücretleri yüksek değildir. Konuyla ilgili merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

HPV, Genital Siğil, Kondilom Resimleri

*KORUNMA

Cinsel yolla bulaşan tüm hastalıklarda olduğu gibi HPV virüsünden ve dolayısıyla kondilom denen genital siğillerden bireysel düzeyde korunmanın en etkili yolu hastalık riski taşıyan şüpheli kişilerle (çok sayıda partneri olan) ilişkiye girmekten kaçınmaktır. Ancak belirgin şekilde şüpheli olmayan birisi ile de cinsel ilişkide hastalık bulaşabileceği hatırlanmalıdır.

Ziyaretçi ilgisi:

  • hpv erkek tedavi
  • hpv yakma kadıköy
  • cinsel birleşme resimli anlatım